Temat utworu: Budapeszt

parlament-v-budapesti-

Są miasta, o których powstało wiele utworów muzycznych. Frank Sinatra śpiewał o Nowym Jorku, a The Clash ogłaszało wszystkim, że Londyn wzywa. Również Budapeszt znalazł swoje miejsce na muzycznej mapie świata.

Piosenek o stolicy Węgier, albo piosenek ze stolicą Węgier w tytule, nie ma aż tak wiele, jak tych o Nowym Jorku, czy nawet o Londynie. Jednak nie liczy się ilość, ale jakość. Posłuchajmy zatem Budapesztu.

George Ezra „Budapest”

To chyba najbardziej znana piosenka o Budapeszcie ostatnich lat. George Ezra nie napisał jej inspirowany miłością do stolicy Węgier. Brytyjczyk pisząc tę piosenkę nawet nie był wcześniej w Budapeszcie. Był w Szwecji, w Malmo. Następnego dnia miał złapać pociąg na Węgry. Niestety, miał zbyt dużego kaca, żeby to zrobić. Budapeszt w Szwecji i kac bez Tokaju.

The Reindeer Section „Budapest”

The Reindeer Section, to obok Tired Pony, jeden z pobocznych projektów wokalisty Snow Patrol, Gary’ego Lightbody’ego. Na płycie Reniferów pojawiła się piosenka poświęcona Budapesztowi. Okazuje się, że Gary Lightbody uwielbia Budapeszt. Może nie tak bardzo, jak Nowy Jork, ale zawsze! Nawet w programie, który można było nabyć podczas ich ostatniej trasy koncertowej w 2012 roku, znalazło się zdjęcie liter tworzących słowo „Budapest”, który ustawiany jest podczas Sziget Festival. W tej piosence oprócz tytułu, słowa „Budapest” też nie znajdziemy.

The Corrs „Love in the Milky Way”

Typowa piosenka o miłości, trochę nieszczęśliwej. Bohaterka oddaje całe swoje serce ukochanemu i to w scenerii Drogi Mlecznej. W kolejnej zwrotce natomiast schodzi na ziemię i kupuje lokum w Budapeszcie, żeby w refrenie znów znaleźć się wśród gwiazd. To takie oczywiste i normalne.

Elvis Costello & The Imposters „Go Away”

Piosenka pochodzi z jednej z moich ulubionych płyt Costello, czyli „Momofuku”. „Go Away” to nie tylko budapeszteńska piosenka, ale też chyba najbardziej węgierska piosenka. Nie tylko pojawia się w tekście nazwa stolicy Węgier, ale też same Węgry. Tekst jest równie nostalgiczny i melancholijny, jak natura Bratanków.

Poni Hoax „Budapest”

Nie tylko Wyspiarze śpiewali o Budapeszcie. Również Francuski Daft Punk dryfujący w stronę Saint Etienne.

A na koniec musi być też utwór po węgiersku! Cseh Tamás i jego „Budapest”.