Sportowa lista przebojów

Sir-Bradley-Wiggins-music-zone-concentration-headphones-UCI-Track-Cycling-World-Championships-2016-pic-Simon-Wilkinson_SWpix-

Muzyka i sport są sobie bardzo bliskie. Muzycy wielokrotnie inspirowali się wielkimi sportowcami, a sportowcy wygrywali zawody dzięki muzycznej motywacji.

Po niespełna tygodniu Igrzysk Olimpijskich, zorientowałam się, że totalnie nie wiem, co dzieje się na świecie, ale za to jestem świetnie zorientowana kto w jakiej konkurencji zdobył danego dnia medal oraz jak układa się klasyfikacja medalowa. Rio opanowało nie tylko mój umysł, również mój czas. Nawet nie znajduję chwili, aby pójść na rower, a co dopiero do kina. Nie mam jednak żadnych wyrzutów sumienia. Raz na cztery lata można podporządkować dwa tygodnie swojego życia pod relacje telewizyjne z aren olimpijskich.

Zmagania sportowców to dobry moment, aby stworzyć subiektywny ranking piosenek, które w jakiś sposób kojarzą mi się z rywalizacją sportową.

1. Kraftwerk „Tour de France”
W moim zestawieniu nie mogła nie pojawić się ta piosenka i to na pierwszym miejscu. Tytuł mówi wszystko, a choć z roku na rok Wielka Pętla staje się coraz nudniejszym wyścigiem (a to wątek na osobny, bardzo sportowy wpis), wciąż należy do tych epickich wyścigów, marzeń zarówno kolarzy, jak i kibiców.

2. Mark Knopfler „Song for Sonny Liston”
Sonny Liston to jedna z legend boksu. Był mistrzem świata w wadze ciężkiej po wygranej z Floydem Pattersonem. Tytuł ten stracił dopiero w walce z wielkim Muhammadem Ali
Piosenka to taka typowa dla narracji Knopflera opowieść o chłopcu w wielodzietnej rodzinnie na farmie, który spełnia swoje marzenia.

3. Bob Dylan „Hurricane”
Kolejna piosenka bokserska, która stała się protest songiem. Tym razem inspiracją do napisania piosenki była historia, a dokładniej autobiografia Rubina Cartera „Sixteenth Round”. Carter został oskarżony o potrójne morderstwo, którego miał dokonać w 1966 roku. Po poszlakowym procesie, boksera skazano na dożywocie. Bob Dylan w piosence przedstawia Cartera jako ofiarę rasizmu w momencie, kiedy szykował się do zdobycia tytułu mistrza świata wagi średniej.

4. Snow Patrol „Lifening”
W subiektywnym zestawieniu musi być Snow Patrol. Wokalista grupy znany jest ze swojej miłości do piłki nożnej i uwielbienia dla George’a Besta. W „Lifening” Gary Lightbody śpiewa o najważniejszych sprawa w jego życiu: Ireland in the World Cup, either north or south. Piosenka znalazła się też w piłkarskim filmie „Shooting for Socrates”. A jak już jesteśmy przy piłce nożnej i George’u Beście, to warto wspomnieć o albumie „George Best” zespołu The Wedding Present.

5. The Chemical Brothers „Escape Velocity”
Piosenka w żaden sposób nie jest inspirowana wydarzeniami sportowymi czy znanym sportowcem. Tym razem kawałek inspirował zawodnika. Sir Chris Hoy multimedalista olimpijski w kolarstwie torowym, przyznał, że słuchał tej piosenki przed wyruszeniem na tor po swój piąty złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich. Hoy dziękował potem nawet zespołowi za pomoc w wygraniu.

6. A-ha „Foot of the Mountain”
Kiddy myślę o „Foot of the Mountain” zaraz na myśl przychodzą mi Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce w 2009 roku w Berlinie. Piosenka została oficjalnym hymnem mistrzostw i towarzyszyła medalistom podczas dekoracji.

7. Blur „Song 2”
Jest to chyba jedna z najbardziej znanych piosenek zespołu, do tego jest często wykorzystywana podczas najróżniejszych dyscyplin sportowych, najczęściej po strzelonym golu. Nieważne czy jest to hokej, czy piłka nożna. Używały ją takie zespoły NFL jak Buffalo Sabres, Carolina Hurricanes, Pittsburgh Penguins. Drużyna piłkarska z Hamburga FC St. Pauli jest chyba najbardziej znaną drużyną piłkarską, która gra refren „Song 2” po każdym strzelonym golu. To nic, że grają w drugiej Bundeslidze.

A jaka jest Wasza lista? Jakie piosenki byście do niej dopisali?

Na zdjęciu oczywiście sir Bradley Wiggins.