Ich bin ein Berliner

pobrane

Berlin ma w sobie coś, co przyciąga. Dobrze wiedzą o tym liczni artyści, w tym muzycy, którzy przyjeżdżali najpierw do podzielonego, a następnie zjednoczonego miasta. Inspirowało ich. Dzięki temu powstały piosenki z Berlinem w tle.


Na dźwięk „Berlin” robi mi się cieplej na sercu. Ostatnimi czasy to miasto oznacza dla mnie powrót do domu, bo jest blisko mojego domu rodzinnego. Ale Berlin kojarzy mi się też bardzo muzycznie: koncerty, powroty nocne z tych koncertów, praca po studiach przy Berlin Music Week, i oczywiście, berlińskie piosenki. Oto subiektywny ranking najlepszych berlińskich piosenek. Część z nich jest bardzo luźno powiązana z tym fantastycznym miastem.

1. David Bowie „Where are we know?”

Był mroźny styczniowy dzień i prędzej spodziewalibyśmy się hiszpańskiej inkwizycji niż nowego singla Davida Bowiego. Artysta kolejny już raz postanowił nas zaskoczyć i na swoje 66. urodziny wypuścił singiel, który dodatkowo zapowiadał pierwszą, po 10. latach, jego nową płytę. Piosenka jest wspomnieniem berlińskich czasów Bowiego, kiedy nagrywał tzw. „trylogię berlińską”. Bowie gubi się w KaDeWe  czy stara się dojechać pociągiem na Potzdamer Platz.

2. David Bowie „Heroes”

Choć tak naprawdę powinnam napisać „Helden”. Bowie nagrał covery swojego przeboju w różnych wersja językowych, w tym w języku niemieckim. Miejska legenda głosi, że David pisał tekst i patrzył przez okno na całującą się parę pod murem berlińskim. Miał to być nawet Tony Visconti.

3. Lou Reed „Berlin”

Skore pojawił się David Bowie, to musi znaleźć się na liście też Lou Reed. „Berlin” to nie tylko piosenka, ale też cały koncept album artysty, który opowiada historię miłości Jima i Caroline. Kiedyś napisałam nawet o tej piosence, że wywołuje ona w słuchaczu pewien niepokój i można poczuć, jak wyglądało życie w podzielonym murem mieście.

4. Snow Patrol „Berlin”

Moja lista byłaby niepełna, gdyby nie pojawiła się na niej piosenka Snow Patrol. Zespół spędził miesiąc w stolicy Niemiec, gdzie został napisany ten utwór. Kawałek otwierał każdy koncert Snow Patrol na ich trasie koncertowej w 2012 roku.

5. Bloc Party „Kreuzberg”

Jedna z dzielnic Berlina i choćbym bardzo się starała, i tak zawsze gdzieś na Kreuzbergu muszę wylądować, choć swego czasu bardzo uciekałam od tej części miasta. Berliński charakter tej piosence nadaje teledysk.

6. U2 „Stay (Faraway, So Close!)”

Jeśli jest jakiś zespół, który jest w jakiś sposób związany z Berlinem, to na pewno U2. Zespół nagrywał tam „Achtung Baby”. Co prawda „Stay” może być zarówno piosenką o Belfaście czy Londynie, to mnie kojarzy się bezsprzecznie z Berlinem, a to za sprawą teledysku, gdzie Bono siedzi na szczycie Siegessäule. Jednym z naszych rodzinnych rytuałów samochodowych, kiedy wjeżdżamy sennym porankiem do Berlina, i jedziemy przez Karl-Marx-Allee, jest słuchanie „One”, a potem „Stay” U2. Wtedy wiem, że jestem w Berlinie.

A jak wyglądałaby Wasza lista berlińskich piosenek? Jaki zespół, jaką piosenkę dopisalibyście do tej listy?