Bez zaskoczeń, ale z konsekwencjami

bafta_568fa9653229b

Za nami 69. Uroczystość wręczenia Brytyjskich Nagród Filmowych BAFTA. Niespodzianek nie było, wygrali ci, którzy mieli wygrać, dlatego filmowy świat skupił się na komentowaniu komentowania.

Brytyjczycy słyną ze swojego specyficznego poczucia humoru, a Stephen Fry jest chyba najbardziej brytyjskim z Brytyjczyków. Jak co roku przypadł mu zaszczyt poprowadzenia gali. Kontrowersyjnie dla niektórych mogło się zrobić już na samym początku, kiedy Fry prezentował filmy nominowane w kategorii najlepszy film i najlepszy film brytyjski. Ponieważ uroczystość wręczenia BAFT przypadła w Walentynki, nie można było uciec od tematu miłości. Miłosnych odniesień Fry doszukał się w każdym z nominowanych filmów. Stephen Fry wyliczał: miłość dwóch kobiet, miłość irlandzkiej dziewczyny i amerykańskiego chłopaka, miłość pomiędzy księżmi a… prawnikami. W tym momencie nawet aktorzy grający w filmie „Spotlight” nie kryli nie tylko rozbawienia, ale też zaskoczenia na te słowa. Potem została wspominana też miłość Stevena Jobsa i Apple oraz Matta Damona i ziemniaka.

Zrzut ekranu 2016-02-15 (godz. 12.09.07)

Nie był to jedyny raz, kiedy Stephen Fry wzbudził poruszenie na sali. Największe konsekwencję miały jego słowa podsumowujące odebranie nagrody przez Jenny Beavan za kostiumy do „Mad Maxa”. Kiedy schodziła ze sceny Fry zażartował z jej stoju:

Only one of the great cinematic costume designers would come to an awards ceremony dressed as a bag lady

Na Fry’a spadła lawina krytyki, głównie na Twitterze. Aby załagodzić jakoś całą tę sytuację, umieszczał na swoim profilu na Twitterze wpisy wspierające go, a nawet wrzucił zdjęcie z Jenny Beavana, która nie miała nic przeciwko temu żartowi, bo jak podkreślał Fry, jest jego dobrą przyjaciółką. Fala krytyki była tak duża, że Stephen Fry usunął swoje konto na Twitterze.

Nie był to wieczór wspaniałych mów dziękczynnych dla rodziny i zwierząt. Był to za to wieczór mów prezentujących nominacje. Najwięcej śmiechu na sali wywołała Rebel Wilson. Dużo osob zapamięta jej flirt z Idrisem Elbą (no kto by nie flirtował z Idrisem?). Choć i ją skrytykowano za słowa:

I’ve been practising my transgender face’ so I can win Baftas

W każdym razie na poprawę humoru zawsze Rebel Wilson. Nie tylko ona nawiązała do różnic między Oscarami a BAFTAmi oraz dyskusji znanej już pod hastagiem #WhiteOscars. Inną gwiazdą, która odniosła się do tego tematu był Sacha Baron Cohen. Jednak tak naprawdę to wczorajsze show skradła pewna para. Generał Hux i Księżniczka Leia.

tumblr_o2kblil89R1uaj5qxo1_540

Zatrzymajmy się na moment przy samych nagrodach i laureatach. Obyło się bez niespodzianek. Nagrody dostali ci, którzy mieli dostać. Czy szanse na to, że Leonardo di Caprio dostanie teraz Oscara się zwiększyły? Nie byłabym taka pewna. Akademia to dopiero potrafi zaskoczyć.

Teraz przed nami Oscary, ale ja tradycyjnie czekam na telewizyjne BAFTY, ale to dopiero na wiosnę. Wtedy się dopiero dzieje, a na czerwonym dywanie pojawia się wtedy Doctor Who.