Wszyscy lubią Misie!

pad_2936233b

Puchatek, Uszatek, Jogi, Koralgol, którego imienia w dzieciństwie nie potrafiłam wymówić, Paddington. Dziś obchodzimy dzień pluszowego misia. Każdy z nas ma swojego ulubieńca. Moim faworytem, nie tylko przez swoją brytyjskość, jest ten ostatni.

Legenda głosi, że Paddington pochodzi z Peru. Tak naprawdę został kupiony w 1956 r. w sklepie Selfridge w Londynie. Maskotka miała być prezentem gwiazdkowym dla Brendy, żony Micheala Bonda, późniejszego autora opowieści o Misiu. A skąd takie imię? Odpowiedź jest bardzo prosta. Pisarz mieszkał niedaleko stacji Paddington. Pluszowy niedźwiadek został bardzo szybko pokochany przez rodzinę Bondów. Michael w przeciągu tygodnia napisał o nim osiem krótkich historyjek. Początkowo Bond nie myślał o publikacji przygód o Misiu z Peru i nie pisał ich z myślą o dzieciach. Pomysł ten narodził się dopiero później i tak oto dzieci w Wielkiej Brytanii, a potem też na całym świecie, zaczęły  zaczytywać się w przygodach Paddingtona.

mb-and-paddington-with-credit

Pierwsza z książeczek trafiła do brytyjskich księgarni 13 października 1958 r. i nosiła tytuł „Miś zwany Paddington“. Autorką ilustracji została Peggy Fortnum. Seria jego przygód została przetłumaczona na blisko 30 języków i do dnia dzisiejszego na całym świecie sprzedano ponad 30 milionów egzemplarzy. Teraz pojawia się kolejne ważne pytanie. Jak rozpoznać prawdziwego Paddingtona Browna? Bardzo łatwo! Jest to przede wszystkim bardzo kulturalny niedźwiadek, który do każdego zwraca się „pan, pani“ . Ubrany też jest zawsze wytwornie i wygodnie. Ma na sobie przywieziony z Peru kapelusz i płaszcz, który świetnie pasuje na angielskie pogody.

Wyspy Kultury1

Paddington to nie tylko bohater książek dla dzieci, ale może przede wszystkim jedna z najważniejszych postaci popkultury brytyjskiej. Młodsze dzieci, które jeszcze nie posiadły umiejętności czytania, poznały Misia w 1975 r. Wszystko za sprawą animacji, które zostały wyprodukowane przez BBC. A nie była to zwykła kreskówka. Zastosowano w latach 70. technikę, której wcześniej nie używano w telewizji. Paddington był postacią wykonaną w 3D, kiedy reszta bohaterów bajki to były narysowane postaci w tradycjnej technice 2D.

Paddington_(1975)_meeting_Mr_and_Mrs_Brown

Ale Paddington to nie tylko telewizja i książki. Pierwsza maskotka Paddington została wyprodukowana w 1972 r. przez małą firmę Gabrielle Designs. Właściciele postanowili ubrać Paddintona kalosze, które pasują do angielskich deszczy i słód. W Wielkiej Brytanii można też wysłać list z podobizną Paddingtona. Miś w 2006 r. pojawił się na znaczkach Royal Mail. Również Google postanowiło upamiętnić pana Browna w 2008 r. z okazji 50-lecia wydania pierwszej książki o jego przygodach. Paddingtona można też oczywiście spotkać na dworcu Paddington. Jego pomnik został odsłonięty w 2000 r.

PaddingtonStation-PaddingtonBear

A teraz na ekrany brytyjskich kin trafia pierwszy pełnometrażowy film o Paddingtonie i to w gwiazdorskiej obsadzie! Niestety na polską premierę trzeba będzie jeszcze trochę poczekać i to do nowego roku. Premiera zapowiadana jest na 2 stycznia 2015 r.. Z tego powodu już przestępuję z nogi na nogę, tak bardzo chcę obejrzeć przygody mojego ulubionego Misia. Muszę ćwiczyć cierpliwość, a nie jest to łatwe w tej sytuacji. Zawsze mogę znów poczytać opowiadania i chyba na tym się skończyć, do nowego roku jakoś ten czas zleci. Tymczasem na ulicach Londynu można spotkać wielu Paddingtonów i każdy z nich ubrany w inny płaszcz.