Wojna i miłość

pyl co opada ze snow_obwoluta.indd

Louis de Berniéres zabiera czytelnika w świat zapomniany, a nawet nieznany. Świat etykiety, konwenansów i strachu w obliczu pierwszego wielkiego konfliktu zbrojnego.

Dwa lata temu, z okazji 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej, powstało wiele dzieł, czy to filmowych, muzycznych i literackich, które odnosiły się do tych wydarzeń. Autorami dzieł byli głównie Francuzi i Brytyjczycy, bo te dwa narody najmocniej doświadczyły skutków I wojny światowej. Na Wyspach i we Francji jest więcej pomników upamiętniających ofiary I wojny światowej niż drugiej. Ten pierwszy konflikt odcisnął ślad na mieszkańcach Europy Zachodniej mocniej niż żadne inne wydarzenie. Louis de Berniéres zabiera czytelnika w idyllę czasów edwardiańskich, aby potem skonfrontować go z tragedią I wojny światowej i jej następstwami. Z brytyjskim zamiłowaniem do czasów I wojny światowej autor postanawia przybliżyć w formie literackiej konflikt widziany oczami kobiet oraz ich mężczyzn, którzy poszli na front. Czytelnik na kolejnych stronach może śledzić zmieniający się świat.

Autor niemal z kronikarską dokładnością oddaje ducha tamtej epoki. Jednak, na całe szczęście, nie zamęcza czytelnika kolejnymi datami, wydarzeniami i nazwiskami. Wszystko to podane jest w idealnych proporcjach, bo przecież historia sióstr McCosh nie jest książką historyczną, a wciągającą sagą rodzinną. Powieść ma dwie prędkości. Pierwszą, która dość powoli wprowadza czytelnika w losy bohaterów i drugą, która jest bardziej dynamiczna. Trochę jak w serialu produkcji BBC czy itv. Skąd te porównanie? Trudno po sukcesie „Downton Abbey” nie porównywać książki do scenariusza Fellowsa. Louis de Berniéres, który eksperymentował wcześniej z różnymi formami literackimi, również w tej powieści postanowił wpleść różnego typu narracje, które pojawiają się przede wszystkim w pierwszej (umownej) części powieści. Trochę rozbija to rytm, jednak dzięki takiemu zabiegowi możemy poznać epokę edwardiańską i późniejsze lata z perspektywy różnych bohaterów zarówno arystokracji, jak i służby. Jest to powieść o miłości, niepokoju, który towarzyszy oczekiwaniu na ukochanych oraz przede wszystkim o stawianiu czoła wyzwaniom, które przyniósł koniec Belle Epoque.

upper_high_street_tring__1905a.original

czasy edwardiańskie

„Pył, co opada ze snów” to typowa saga, która oddaje ducha epoki. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że jest to książka nie tylko o minionym świecie, albo też ze świata minionego, bo coraz rzadziej wydawane są takiego typu sagi. Jeśli ktoś był fanem serialu „Downton Abbey”, z pewnością powinien sięgnąć po książkę Berniéresa.

Za książkę dziękuję Grupie Wydawniczej Foksal