Prawdziwa królowa

d6d5661f-1754-4caf-8082-d3bc144f545b

Królowa Elżbieta II w tym roku kończy 90 lat.  Z tej okazji na polskim rynku ukazuje się biografia monarchini „Elżbieta II. O czym nie mówi królowa” Marka Rybarczyka.

O królowej Elżbiecie II i brytyjskiej rodzinie królewskiej napisano już wiele książek. Cześć z nich to oczywiście oficjalne laurki monarchini, inne to książki na indeksie, o których Windsorowie chcieliby zapomnieć. Większość z nich pisana jest oczywiście przez brytyjskich autorów i nie zawsze wynika to z miłości do koronowanych głów czy patriotyzmu. Tym razem w nasze ręce trafia biografia królowej Elżbiety II, która nie jest kolejnym tłumaczeniem z języka angielskiego. Jej autorem jest Marek Rybarczyk, dziennikarz, wieloletni korespondent polskich mediów i BBC na Wyspach Brytyjskich.

Choć książek o Windsorach wydano wiele i zapewne uważamy, że wiemy o nich wszystko, po lekturze „Elżbieta II. O czym nie mówi królowa?” uświadamiamy sobie, że oczywiście byliśmy w błędzie. Obraz brytyjskiej rodziny królewskiej, który dostajemy za pośrednictwem tłumaczonych na język polski biografii królowej (jak na przykład tej Andrew Marra, zresztą bardzo dobrej) czy przedruków brytyjskiej prasy, jest bardzo często podkoloryzowanym obrazem royalsów. Przecież lepiej czyta się – i ogląda – świat idealny.

W Polsce, zresztą jak na całym świecie, zainteresowanie brytyjską rodziną królewską wzrasta wraz z takimi uroczystościami, jak królewskie śluby, narodziny royal baby, czy wybuch kolejnych skandali na dworze. Nawet historia Diany jest już tak ograna, że przestaje interesować nawet Brytyjczyków. Czy w takim razie historia obchodzącej w tym roku 90. urodziny monarchini, może być ciekawa? Okazuje się, że tak i udowadnia to w swojej książce Marek Rybarczyk. Dostajemy biografię królowej Elżbiety II, która nie jest nuda, a przy tym nie jest żadnym telegraficznym skrótem. Bo pamiętać trzeba, że przy wszelkich biografiach, zwłaszcza koronowanych głów, łatwo popaść w patos. Biografię bywają nużące. Oczywiście na początku pojawiło się zwątpienie i strach, czy aby przypadkiem autor nie popadnie w ton plotkarski. Nic tych rzeczy! Biografia Elżbiety II przybliża polskiemu czytelnikowi nie tylko samą postać królowej, ale też wprowadza w specyfikę kultury brytyjskiej, dla której kształtowania się, monarchia odgrywa ważną rolę. Również osoby, które interesują się monarchią brytyjską i kultura brytyjską, nie będą czuły znużenia, bo znajdą w niej na pewno rzeczy, o których nie wiedziały (wierzcie mi, wiem, co piszę).

9a51a7ff-af1b-409c-9bd5-dd24bff5f878

Książkę można podzielić na dwie części. Pierwsza skupia się na samej Elżbiecie II. Jej młodości, historii rodziny. Dzięki cofnięciu się trochę w przeszłość czytelnik może lepiej zrozumieć, co ukształtowało monarchinię. Druga część książki skupia się bardziej na życiu pozostałych royalsów, a zwłaszcza na dzieciach królowej. Nie oznacza to jednak, że królowa staje się bohaterem drugiego planu. Aby lepiej zrozumieć współczesną królową, dobrze przypomnieć sobie lata 90., a pomaga w tym książka „Elżbieta II. O czym nie mówi królowa?”.

Marek Rybarczyk nie obiera żadnej ze stron. Nie tworzy laurki, ani też sensacyjnej plotkarskiej książki. W sposób obiektywny, jak na dziennikarza przystało, przytacza różne oblicza królowej, opisane przez różnych jej biografów. W książce znajdziemy odwołania do oficjalnych biografii monarchini oraz do tych, o których w Buckingham Palace nie chciano by pamiętać. W tej kompletnej biografii, znaleźć można też ciekawostki, a część z nich jest tak nieprawdopodobna, że sama nie mogłam w niektóre z nich uwierzyć. Wszystko to jednak podparte jest potężną, jak na tak kompaktową pozycję, bibliografią. Nietypowym zabiegiem, ale przy tym bardzo ciekawym, jest próba zastanowienia się, jak Wielka Brytania będzie wyglądać, kiedy na tronie zasiądzie książę Karol.

„Elżbieta II. O czym nie mówi królowa?” to książka, którą czyta się jednym tchem. Markowi Rybarczykowi udało się uniknąć nie tylko patosu towarzyszącego biografiom, ale też sensacyjności z portali plotkarskich. Książka obowiązkowa nie tylko dla polskich fanów brytyjskiej rodziny królewskiej. Królowa się zmienia, tak jak sama monarchia, ale aby zrozumieć te zmiany, trzeba poznać historię Elżbiety II. W tym na pewno pomoże najnowsza książka wydawnictwa Znak.