Pudełko pełne zagadek

36B376D000000578-3714565-image-a-43_1469795072869

Czerwone pudełka stały się symbolem nie tylko brytyjskiego parlamentaryzmu oraz monarchii parlamentarnej, ale też samej Wielkiej Brytanii. Ich historia sięga epoki Elżbietańskiej.


Po czym można poznać członka Rządu Jej Królewskiej Mości? Po czerwonym pudełku, chyba że minister zapomni o nim i zostawi go w służbowym samochodzie. Czerwona teczka (pudełko), w której premier, ministrowie, i też oczywiście sama królowa, trzymają ważne dokumenty, stała się jednym z symboli brytyjskiego parlamentaryzmu, jak i samej Wielkiej Brytanii.

Red boxes czyli czerwone pudełka na stałe wpisały się w krajobraz brytyjskiego parlamentaryzmu. Możemy spotkać się też z innymi nazwami tego przedmiotu jak na przykład „Ministerial Boxes” lub „Despatch boxes”. Ta ostatnia nazwa odnosi się do czasów rządów Elżbiety I i oznaczała ważną wiadomość dla królowej.

Red Boxes produkowane są przez Barrow Hepburn & Gale. Swoje produkty firma zaczęła dostarczać na dwór i pod Downing Street za czasów króla Jerzego V. Skąd wziął się zwyczaj trzymania dokumentów w czerwonych pudełkach i dlaczego są czerwone? Jedna z teorii podaje, że pierwszy raz pudełka, i to w kolorze czerwonym, zostały wykorzystane w XVI wieku za czasów panowania Elżbiety I. Sir Francis Throckmorton, zanim postanowił zawiązać spisek przeciwko swojej królowej, udał się z misją do hiszpańskiego Ambasadora, Bernardino do Mendoza, ze specjalnym podarunkiem – czarnym puddingiem w czerwonym pudełku. Inna z teorii głosi, że czerwony kolor należy przypisać Albertowi, mężowi królowej Wiktorii. Miał on preferować czerwony kolor, ponieważ był używany przez jego rodzinę. Pierwsze pudełka używane przez członków rządu, były wykonane z drewna. Ministrowie trzymali tam swoje przemówienia oraz różnego rodzaju dokumenty. Obecnie pudełka produkowane są z drewna i pokrywane czerwoną skórą.

quee

Po dziś dzień królowa codziennie otrzymuje swoje pudełko, teczkę z napisem „The Queen”. Są tylko dwa dni, kiedy monarchini nie otrzymuje swojej codziennej przesyłki. Są to Boże Narodzenie i Niedziela Wielkanocna. Królowa ma w zwyczaju czytać wszystko.

Innym ważnym Red box jest to, które co roku dostarczane jest na Downing Street przez Kanclerza. Znajduje się w nim budżet na nadchodzący rok. Jest to symbol, który jest też wielkim wydarzeniem, chętnie filmowanym i obfotografowywanym przez prasę. Zwyczaj dostarczania budżetu po numer 10 narodził się w 1733 roku. Na początku przynoszony był w skórzanym portfelu.

Obecnie, co jakiś czas, pojawiają się propozycje, aby zrezygnować z czerwonych pudełek. Zwolennicy takiej idei przekonują, że jest to tylko marnowanie papieru, kiedy można wszystko obecnie zdigitalizować. Przeciwnicy pudełek zwracają też uwagę na nieuwagę i roztrzepanie ministrów, którzy często zostawiają Red boxes w służbowych samochodach. Sam David Cameron miał zostawić swoje czerwone pudełko w pociągu.

Czerwone pudełka wpisały się w krajobraz brytyjskiego parlamentaryzmu a z tradycji i symboli trudno zrezygnować. No i z czym Gladstone pozowałby do zdjęcia?