Królowa pop

Andy Warhol Królowa

Elżbieta II to najstarsza monarchini w Europie. Co więcej, jest ostatnią taką królową. Poddani cenią ją za dystans, spokój i lekką wyniosłość, a do tego nie udziela wywiadów. Pomimo tych cech i szacunku, jakim cieszy się wśród poddanych, królowa Elżbieta II stała się bohaterką popkultury.

Elżbieta często pojawia się w mediach. Czy to z okazji spotkań z głowami innych państw, czy też w ramach corocznego orędzie bożonarodzeniowego. Jest jednak pewne „ale”. Zapewne wielu dziennikarzy, nie tylko brytyjskich, postawiło sobie za punkt honoru, przeprowadzenie wywiadu z monarchinią. Zadanie i cel tym trudniejszy od pozostałych, jakie wyznaczamy sobie w pracy dziennikarskiej, że królowa nie udziela wywiadów. Jednym z takich dziennikarzy był prezenter radia BBC John Humphrys. Królowa zrobiła jednak mały wyjątek i zgodziła się w 2006 r na quasi-wywiad podczas portretowania jej przez znanego artystę Rolfa Harrisa. Królowa opowiedziała między innymi o wcześniejszych jej portretach, a widzowie mogli dowiedzieć się trochę o historii monarchii. Ten dziwny wywiad – bo co to za wywiad bez informacji o życiu prywatnym – został wyemitowany przez BBC oraz amerykańskie stacje, CBS i ABC.

Wystarczy wejść na pierwszy lepszy portal plotkarski lub otworzyć prasę kolorową, a by być na bieżąco z wiadomościami z życia rodziny królewskiej, zwłaszcza jej młodszych członków. Furtkę dla mediów bez wątpienia uchyliła księżna Diana. Jednak już wcześniej rodzina królewska wpuszczała telewizję do swojego życia, a dokładniej domu. W 1969 r. powstał dokument „Rodzina królewska”. Miał on poprawić, dość niskie, jak na tamte czasy, notowania monarchini i jej rodziny. Kolejny dokument, już na temat samej królowej powstał w 1992. Edward Mirzoeff nakręcił, z okazji jubileuszu czterdziestu lat na tronie, film „Elizabeth R”. Kolejny dokument, tym razem z okazji diamentowego jubileuszu, powstał w 2012 r. Ten czteroodcinkowy film BBC przedstawia historię panowania Elżbiety II na tronie brytyjskim. Choć nie znajdziemy w nim wypowiedzi samej królowej, to chętnie o swojej mamie i babci opowiadają pozostali członkowie rodziny Windsorów.

Prócz tych paru filmów dokumentalnych, królowa długo odmawiała wystąpienia w jakiejkolwiek produkcji filmowej. Wyjątek zrobiła w 2012 r. podczas Olimpiady w Londynie. Nie dość, że przyjęła na audiencji Jamesa Bonda, to jeszcze „skoczyła” z helikoptera i wylądowała na stadionie olimpijskim.

james bong królowa

Królowa i James Bond, a do tego wierne corgi.

Elżbieta II nie występuje w filmach, za to jest częstą ich bohaterką. Nie sposób chyba wymienić wszystkich filmów,  w których jedną z postaci była Elżbieta II, albo gdzie wspominano o niej. Większości z nas myśląc o postaci Elżbiety II w filmie, pewnie na myśl przychodzi „Królowa” z Helen Mirren, która za tę rolę zgarnęła Oscara. Aktorka drugi raz w monarchinię wcieliła się już na deskach teatralnych w spektaklu „Audience”, który opowiadał o wtorkowych spotkaniach królowej Elżbiety II z kolejnymi brytyjskimi premierami na prywatnych audiencjach. Postać królowej mogliśmy oglądać nawet w komediowym filmie „Johny English”. Dwa razy postać Elżbiety II pojawia się w znanych nam dobrze animacjach. Pierwszy raz w 2003 r.  w „Simsonach”, w odcinku  „The Regina Monologues oraz To Surveil with Lovea drugi raz w kontrowersyjnym odcinku „The Snuke“ „South Park”, w którym Stany Zjednoczone napadają na Wielką Brytanię.

queen helen mirren

Kadr z filmu „Królowa”

To, że królowa pojawia się na znaczkach i monetach, jest sprawą oczywistą. Wizerunek Elżbiety II wykorzystało Sex Pistols. Piosenka „God Save the Queen” została wydana w 1977 r. w czasie srebrnego jubileuszu królowej. Utwór, jak i okładka singla, były na tyle kontrowersyjne w tamtych czasach, że BBC i Independent Broadcasting Authority odmówiły jej grania. A co z jej zdjęciami? Ziemia lekko zatrząsł się, kiedy Elżbieta II została sfotografowana przez znaną fotografkę Annie Leibovitz. Zanim jednak królowa pojawiła się w sesji dla Vanity Fair, w 1985 r. Andy Warhol wykonał pop portrety królowej.

EIIR Lebovitz

Królowa w obiektywnie Annie Leibovitz

O tym, że królowa stała się bohaterką piosenek, można byłoby napisać osobny artykuł i przeanalizować każdy z tych utworów. Jednak spróbuję zrobić – w miarę krótki – przegląd. Zacznijmy od The Beatles. W 1967 r. John Lennon i Paul McCartney napisali piosenkę „Penny Lane”. Dwa lata później r. na albumie „Abbey Road” pojawiła się piosenka, napisana przez Paula McCartney’a „Her Majesty”. W 2002 r. sir Paul zagrał ten utwór w czasie koncertu uświetniającego złoty jubileusz Elżbiety II. Potem parę lat trzeba było poczekać. W 1986 r. na półki płytowe trafił album „The Queen is Dead” The Smiths. Jeden z kawałków na krążku nosi taki sam tytuł. W 1989 r. The Stone Roses wydało swój debiutancki album. Znaleźć można na nim piosenkę „Elizabeth my Dear”. Nie tylko rock czynił Elżbietę II bohaterką swoich utworów. W 1993 r. Pet Shop Boys nagrało piosenkę „Dreaming od the Queen”.

Sex_Pistols_-_God_Save_the_Queen Okładka singla Sex Pistols

Warto też już na koniec pamiętać, że choć królowa urodziła się w 21 kwietnia 1926 r., to nie jest to jedyna okazja do świętowania. Elżbieta II swoje oficjalne urodziny obchodzi 13 czerwca. Tego dnia odbierze defiladę gwardii i wręczy odznaczenia. A ponieważ każdy z nas lubi świętować, to będzie miał okazję zrobić to na przykład 18 maja lub 9 czerwca. W te dni oficjalne urodziny monarchini obchodzone są w Kanadzie oraz w Australii i Nowej Zelandii.