Królewski dress code

15319215_1308638269158000_7955887461358017246_n

Parę dni temu na Facebooku Wysp zamieściłam zdjęcie brytyjskiej rodziny królewskiej. Od lewej strony stoją: Karol, Kamila, Filip, królowa Elżbieta II, William i Kate. Zdjęcie jak zdjęcie. Ci sami aktorzy, ta sama sceneria. Jednak pojawiło się pytanie o stroje rodziny członków rodziny królewskiej. Dlaczego tak są ubrani i czy jest tu ukryta jakaś symbolika?

Zacznijmy w takim razie od szarf. Mają je na zdjęciu wszyscy członkowie rodziny królewskiej, oprócz Kate. Szarfa ze wstęgą, nie tylko w Wielkiej Brytanii, jest elementem stroju galowego osób, które zostały odznaczone najwyższym odznaczeniem państwowy. W Wielkiej Brytanii jest to Order Podwiązki. Posiadacz takiego orderu nosi charakterystyczną podwiązkę na lewej nodze (widać to u mężczyzn) i szafę przewieszoną z lewego ramienia na prawą stronę. Kamila nie została odznaczona tym orderem, dlatego ma szarfę przewieszoną w drugą stronę. Za to jest szczęśliwą posiadaczką innego odznaczania (stąd szarfa). W przeciwieństwie do Kate. Ona jeszcze musi poczekać na swoją kolekcję orderów.

Historia Orderu Podwiązki jest bardzo ciekawa. Został on ustanowiony w 1348 roku przez króla Edwarda III i to jako zakon rycerski dla dwudziestu czterech towarzyszy rycerskich króla. Legenda – jedna z wielu – głosi, że Order Podwiązki powstał, kiedy na balu jedna z dam dworu zgubiła podwiązkę. Edward III chciał być gentelmanem, jak na prawdziwego Anglika przystało, schylił się i podniósł podwiązkę i… założył na swojej nodze, mówiąc: Hańba temu, kto źle o tym myśli. Słowa te po dziś dzień są dewizą orderu. Żeby został odznaczonym taki wyróżnieniem trzeba wyznawać religię chrześcijańską. Nie trzeba być ani Brytyjczykiem, ani szlachcicem. Order nadaje tylko władca, premier nie może mieszać się sprawy Orderu Podwiązki, w przeciwieństwie do nadawania tytułów szlacheckich. Jedyny wyróżniony w tym gronie Polak to Kazimierz IV Jagiellończyk.

Order Podwiązki to nie tylko szarfa i podwiązka noszona przez mężczyzn na prawej nodze, ale też gwiazda, którą nosi się na lewej piersi.

2428492756_39a596d119_o

Elżbieta II jest posiadaczką wielu najwyższych odznaczeń państwowych. W zależności od tego, do jakiego kraju wybiera się z wizytą, taką zakłada szarfę i odznaczenie.

Co do sukienek. Nie ma żadnego klucza. Królowa Elżbieta II po prostu na ważne uroczystości zakłada białą suknię. Kamila postanowiła być bardziej królewska i dlatego postanowiła wystąpić cała na biało. Warto wspomnieć, że Elżbieta II na oficjalnych bankietach występowała też w sukniach innego koloru, na przykład w różowym, ale to w latach pięćdziesiątych.

Na tym samym zdjęciu, fotoreporterów przykuł uwagę inny, mały szczegół, a mianowicie tiara założona przez Kate. Cambridge Lover’s Knot należał wcześniej do Diany, która rozsławiła diadem. Jednak powstał w 1913 r. na zamówienie królowej Marii. Diana dostała go w prezencie ślubny od królowej Elżbiety II.